ساینا گستر پردیسان
(سهامی خاص)
خانه|درباره ما|هیئت مدیره|نیروگاه های تابعه|گالری|اخبار و اطلاعیه ها|مقالات و مطالب علمی|اتوماسیون اداری|لینک های مرتبط|English
  • NEYSHABOOR 1041 MW Combined Cycle Power Plant
  • نیروگاه سیکل ترکیبی 1041 مگاواتی نیشابور
12

سخنان مدیریت محترم عامل در نشست مشترک مدیران تشکل های غیر دولتی صنعت برق

روز هفتم آبان 96، وقتی که میدان بهارستان و مجلس شورای اسلامی مشغول رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی نیرو بود، مسئولان ارشد سندیکای شرکت های تولید کننده برق، انجمن تولید کنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت و سندیکای صنعت برق ایران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گرد هم آمدند تا درباره وضعیت کلی این صنعت صحبت کنند. عمده بحث های این جلسه پیرامون وضعیت نیروگاه های مقیاس کوچک (DG) و مطالبات بخش خصوصی فعال در صنعت برق بود. سخنرانان در همان ابتدا تأکید کردند که هدف از این جلسه، جبهه گیری بخش خصوصی در مقابل وزیر جدید نیست، بلکه صرفاً می خواهند نمایی از وضعیت فعلی بخش خصوصی فعال در صنعت برق را تشریح کنند.

مهندس محمد بیات مدیر نایب رئیس انجمن تولید کنندگان ترکیبی نیرو، حرارت و برودت و مدیر عامل شرکت ساینا گستر پردیسان از سخنرانان این جلسه بود. او ضمن بیان این که در ماه های اخیر و به علت نبودن وزیر، تولید پراکنده آسیب زیادی دیده است گفت: "تصمیم های احساسی و یک شبه، سرمایه گذاری بخش خصوصی را با مخاطره روبرو کرده است." وی با گریزی به تولید برق در دنیا گفت:"امروزه تولید برق به سمت استفاده از نیروگاه های تولید پراکنده رفته است و کمتر از نیروگاه های بزرگ استفاده می شود. همچنین بحث انتقال در حال حذف بوده و تولید و توزیع به صورت یکپارچه مطرح شده است." او در باره اهمیت نیروگاه های DG گفت :"این روش ویژگی هایی دارد از جمله آن که با راندمان بالای 42 درصد در تولید برق کمتر از 25 مگاوات، تلفات شبکه را کاهش می دهند. همچنین مهم ترین ویژگی آن مربوط به پدافند غیر عامل است". او درباره ارتباط تولید پراکنده با پدافند غیر عامل توضیح داد:"این روش در شرایط بحرانی بویژه برای مکان های استراتژیک بسیار به کمک می آید."

مهندس بیات به مشکلات این بخش نیز اشاره کرد، مشکلاتی که در پی اختلاف نظری با وزارت نفت و نیرو درباره قیمت گاز برای نیروگاه های تولید پراکنده ایجاد شده است. او در ابتدا با اشاره به ماده هشت اصل 44 و بند "و" دستورالعمل ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین ماده چهارم قانون تأمین سوخت صنایع گفت: "وزارت خانه های نفت و نیرو موظف هستند از نظر تحویل سوخت و یارانه آن به طور یکسان برخورد کنند . در این راستا برنامه های تأمین سوخت نیروگاه های کشور توسط شرکت توانیر و طی توافق با وزارت نفت تأمین می شود." بیات سپس به اختلاف وزارت نیرو و نفت پرداخت و گفت: "در حال حاضر تأمین گاز مشکل اصلی نیروگاه های تولید پراکنده بوده و همچنین گاز برخی نیروگاه های فعال نیز قطع شده است. در حال حاضر مشکل تولید کنندگان کوچک مقیاس اختلاف وزارت نیرو و نفت  در تعیین قیمت گاز برای این نیروگاه ها است. همچنین وزارت نیرو و نفت با یکدیگر تهاترهایی داشتند که به دنبال آن وزارت نیرو موظف بود پول گاز نیروگاه های مقیاس کوچک را پرداخت کند اما عمدتاً این امر انجام نشده است و این وزارتخانه گاز نیروگاه ها را به علت بدهی وزارت نیرو قطع کرده است"